[Přeskočit k obsahu]

Hospoda u Grobiána

CZ  EN  DE 
 

Chlebová pec

Povídání o peci na chleba pro pana Kroužka - Vilém König

S opravami a stavbami klasických pecí na dřevo mám zkušenosti, které jsem získal před více než 25 lety v Rakousku, jako kamnářský tovaryš, kterému předali zkušenosti staří mistři kamnářští. Starodávná úžasná technologie stavby pecí, mě vždy fascinovala. Snad právě proto jsem nevynechal žádnou možnost, která se naskytla ke studování těchto unikátních staveb.

Konstrukce

Velmi zajímavá je především starodávná konstrukce klenby, která se skládá z důmyslně do sebe poskládaných kalíšků. Tyto kalíšky vytočené na hrnčířském kruhu a vypálené cca na 950 stupňů Celsia tvoří hlavní konstrukci klenby pece. Díky trychtýřovitému tvaru kalíšků je v peci docíleno optimálních podmínek pro pečení. Bez významu nejsou ani pečící desky. Použití správného materiálu na dno pece je naprosto nezbytné, pokud má pec správně fungovat. Dalším aspektem, který přímo ovlivňuje kvalitu výsledného produktu, je správně nastavená míra akumulace celé stavby.

Palivo

Pec musí být vytápěna dobrým suchým palivem. Nejvhodnější palivo je bukové a dubové dřevo. Se silnými dlouhými poleny se v peci musí zacházet opatrně, poněvadž hrozí poškození.

Zatápění

Zatápění v peci většinou dělala selka. Vždy je vhodné, když zatápí a natápí pec stále tatáž osoba. Tři hodiny před pečením musí být v peci zatopeno.

Zkoušení pece

V peci se musí topit tak dlouho, dokud není uvnitř pec zcela bílá. Nikde nesmí být žádné černé místo.

Vymetání pece

Oharky a popel se z pece vymetají. Po vymetení je vhodné pec ještě vytřít.

Chléb v peci

Každý bochník chleba se jednotlivě vsází do pece pomocí sázecího prkna dobře posypaným moukou. Chleby musí v peci ležet tak, aby se při pečení nedotýkaly. Poté se dvířka pece uzavřou a chléb je po 1 1/2 hodině upečený.

Vytažení bochníků

Když je chléb dopečený, má zpravidla krásnou hnědou barvu, pokud je bochník v peci po určený čas a pec byla řádně roztopená, pak se při pečení nemůže nic pokazit. Chleby se pak uloží na chladné místo.

Ostatní využití pekařské pece

Pekařská pec má samozřejmě také jiná využití než pečení chleba.

Dříve bývala pec používána na sušení ovoce, zejména hrušek. Hrušky byly nakrájeny na čtvrtky, jaderník odstraněn a byly pokládány na dřevěné rošty, které si bylo možné rovněž vyrobit sami. Když pak chléb přišel z pece ven, vložilo se dovnitř také ovoce. Zůstalo uvnitř asi jen pár dní, poněvadž pec byla stále ještě teplá.

Obzvláště vhodná byla pec k sušení bylin. Když byl chléb vytažen z pece, mohly se vložit byliny v kyticích. Pec byla jimi zcela zaplněna. Již následující den došlo na vybírání. Bylina byla skrz naskrz suchá, to poskytovalo velké ulehčení práce.

Pekařská pec byla využívána dokonce i při svatbách. Do ní byly vkládány velké plechy s masem na pečení. Maso bylo přes noc v peci a bylo stále krásně měkké a dokřupava opečené.

Vilém König - kamnář

Web design by ARCHIHOLIK, code by skit.cz   ^nahoru  Mapa webu  ©2024 Kokorin.info TOPlist